Ako nás okrádajú alebo ako sa necháme...

Autor: Maria Pekarovič | 17.11.2011 o 10:05 | (upravené 17.11.2011 o 11:05) Karma článku: 8,34 | Prečítané:  1040x

Dnes ma definitívne “dostal” telefonát, v ktorom som zisťovala ako je to s prepisom údajov STK a EK. Tomuto telefonátu však predchádzali ďalšie “prekvapenia”, s pracovným názvom Šoková terapia na Slovensku.

 

Takže pekne po poriadku. V nedeľu ma kamarátka vytiahla do istého bratislavského nákupného centra. Kávičku si chcela dať v podniku, do ktorého nechodím. Žiaľ pamäť ma klame a tak dôvod, prečo tam nechodím som si mala možnosť utvrdiť už o pár minút neskôr. Objednala som si koláč a čaj. Správne poučená Slovákmi, kontrolujem každý účet. Síce vyzerajúc ako idiot, ale verte, oplatí sa. Zistila som, že cena koláča, ktorý som si objednala a ktorý mi naúčtovali je rozdielna. Keď som nato vyvalila oči a spýtala sa, prečo je cena iná vo výklade a iná na účte, dozvedela som sa, že mi slečna naúčtovala niečo čo majú vypredané ale zjavne sa to dobre predáva, keďže je to drahšie.

To bola nedeľa.

 

Pondelok prebehol celkom ok, až na takú maličkosť. Vymieňali sme si názor s kamarátkou na sociálnej sieti ohľadne istej banky a jej poplatkov. Moja protistrana pod váhou argumentov nakoniec uznala, že z pôvodného poplatku 5eur/mes za vedenie účtu sa na sumu 1eur,niečo , dostane len za dosť nevýhodných podmienok-spomenula aj pojem manželstvo (neviem, čo sa za tým skrývalo, ale asi nejaká naoko výhoda za sobáš). Načo som však reagovala, že do toho by som nešla ani náhodou. Znížiť si poplatky v banke tak, že sa za niekoho vydám a budem sa oháňať inštitútom manželstva. Kedysi boli tie poplatky v pohode a únosné. Do 2eur ste sa v pohode zmestili. Dnes ak nesplníte podmienky, pod 5,50 nejdete!

 

No ale utorok pokračoval nádherne. Vstupovala som na úrad a vtáčik si uľavil priamo na mňa. Našťastie som to hneď odhalila a vyhla sa vysmievavým pohľadom okoloidúcich. Čakanie na ÚPSVaR som si krátila čítaním knihy. Našlo sa zopár arogantných ľudí, ktorí ma nadrzovku predbehli. To som už ale začala byť zľahka nervózna, pretože som sa ponáhľala kúpiť električenku-netušiac či aj na tomto úrade platí obedňajšia prestávka v trvaní 1hodina. Ozaj ak si dobre pamätám - zo zákona obyč ajným smrteľníkom náleži 30 min.:)

 

Našťastie sa tety na UPSVaR spamätali, nielen tak samé od seba, ale po slušnom spýtaní sa dokedy má čakať slušný a poriadny človek ak nechce byť drzý, arogantný a podobne. Takže som šťastná dofrčala na Hodžovo a začala vybavovať električenku, ktorú som posledne riešila asi
10rokov dozadu. Za okienkom typická teta týchto inštitúcií.

 

Znudený výraz v tvári, slovíčko ochota nepozná, a pri konverzácii dáva jednoznačne najavo, kto je tu pre koho a kto je tu "pánom" situácie. Keď som stade konečne vypadla maximálne znechutená z jej neochoty, doma som zistila, že obal, ktorý mi len tak mimochodom núkala na električenku - bol spoplatnený. Stále však nechápem, prečo mi to neoznámila vtedy, keď sa ma pýtala či ho chcem. No a samozrejme, čipová karta zpred 10.rokov už platná nie je. Pritom som za jej vystavenie - ako každý iní cestujúci platila poplatok. Takže teraz treba vystaviť novú, ktorá je tiež spoplatnená. Čiže celkovo som za mesačnú električenku zaplatila o 5,50e viac ako bolo nutné. Človeku s občasným príjmom z brigád (keďže zamestnať sa na Slovensku je skoro nemožné) je to celkom slušná položka.

 

No ale pokračujeme ďalej. Keďže som vlastníkom auta, ktoré som sa rozhodla nepredať po päťročných útrapách a leasingových splátkach, čakajú ma ďalšie a ďalšie poplatky. Za chyby sa platí a to nemalé peniaze. Tentokrát hovorím o sume 18eur. A to len preto, že potrebujem zmeniť údaje na papieroch od STK a EK. Kontrola bola vykonaná v máji tohto roka, ale menila som ŠPZ a tak chcem dať veci do poriadku. Čiže za administratívny úkon, ktorý by mohol stáť niekoľko centov - prípadne pár eur tu máme položku 18eur. Chvíľu som lapala po dychu a zatiaľ som to nielen nepochopila ale ani nerozdýchala, prečo suma, za ktorú mám takmer 3mesačné poistenie.

 

Prezutie krpatého auta v zakašlanom autoservise mimo Bratislavy - vidiek s názvom Grinava (Pezinok) 24eur. Chlapci boli úžasní:) Chvíľu som mala pocit, že som na závodoch s formulou, s takou vervou a rýchlosťou sa do toho pustili. No ja by som si kľudne polhodinku počkala, pokiaľ by som mala zaručenú zľavu aspoň vo výške 10eur.

 

Po príchode domov som zaplatila upomienku na poistku auta mínus 26eur a rozhodla sa o tom napísať aspoň pár riadkov. Keďže nič iné bežný Slovák nemôže. Existuje nejaké riešenie? Alebo nám zostáva iba stiahnuť chvosty a nechať zo seba šklbať chlp za chlpom až kým nás neošklbú na holú kožu?

 

No čo už, zarábajú na nás koľko sa dá. Platy, dôchodky - šialene nízke, ak nejaký vôbec máte - pokladám to stále za ten lepší prípad. No na daňových odvodoch a rôznych častokrát nezmyselných poplatkoch sa nešetrí. Načo aj, veď pokiaľ sa dá tak sa šklbať bude. Teda pokiaľ bude čo....

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?