Knižné vyznanie

Autor: Maria Pekarovič | 19.11.2011 o 13:12 | (upravené 19.11.2011 o 13:48) Karma článku: 3,95 | Prečítané:  740x

  Odjakživa ma fascinovali knihy. Lepšie povedané príbehy písané v knihách. Či už to boli rozprávky alebo príbehy určené pre dospelých :)

 

Posledná bola tá od Dorotky Nvotovej. Je to vytrvalá žienka, ktorá sa rozhodla počúvnuť hlas svojho vnútra. Dovolila si žiť dva životy (a myslím, že ich aj ďalej žije), jeden nepálsky a jeden slovenský. Nie je to obdivuhodné? Nabrať odvahu a skúsiť to tak trochu inak? Veď každý z nich vyžaduje niečo iné. Počnúc rozdielnymi jazykmi, končiac rozdielnymi náturami. A nielen vyžaduje ale aj ponúka. Možnosti sú tu a tam rozdielne.

Neskutočne pútavo to dokázala na čitateľa rozbaliť. Vynechala by som isté expresívne vyjadrenia, ale inak sa od knihy absolútne nedalo odtrhnúť. A tak by to s príbehmi v knihách malo byť. Že nemôžete odísť, že žijete tých pár dní v úplne inom svete, že sa neviete dočkať ďalšieho dňa, kým ju zase chytíte do rúk a vrhnete sa do deja.

Zistila som, že najlepšie sa číta v MHD, pri čakaní na MHD, pri presúvaní sa v MHD počas zápchy a pri čakaní na úradoch a pod. (vlakom a lietadlom som necestovala ani nepamätám-ale odporúčam si krátiť cestu príjemným čítaním aj v nepríjemných prostriedkoch. Lietadlo ním pre mňa určite je. Najmä ak počítam strach, turbulencie a iné chuťovky, ktoré nám tento výnimočný prostriedok ponúka). Táto voľba má viaceré pozitíva - stále mám na mysli cestu MHD. Ušetríte na benzíne. Zrazu máte možnosť prečítať dvojnásobné množstvo kníh :) Môj večný problém je počet kníh na počet hodín, ktorým disponujeme počas dňa.

Keby sme sa nemuseli venovať práci, deťom, domácnosti, manželom a nákupom, mohli by sme s časom nakladať presne tak, ako sa nám páči a v mojom prípade by to určite vyzeralo tak, že by som sa ráno po prvé: vyspala úplne do sýta!:) po druhé: dostala by som tie najchutnejšie raňajky priamo do postele. Po tretie: z postele by som nevyliezla pokiaľ by ma k tomu moje biologické potreby vyslovene neprinútili. No a po štvrté: čítala by som si práve toľko koľko by moje oči vládali.

Preniesla by som sa do ďalekého Nepálu. Polozila by som spolu s Dorkou tie najzaujímavejšie kopečky. Prežila by som s ňou všetky potiaže, radosti aj zoznámenia. povylihovala by som s ňou na plážach. Potom by som si dala kratučkú prestávku, privítala by som frajera, ktorý celý deň zarábal peniažky a znovu by som sa ponorila do deja. No bol by to úplne že sladký život :)

Ale keďže realita je úplne iná - veď vy viete aká...Vyzerá to tak, že si kradnem každú možnú chvíľku nato, aby som mohla zjesť nielen "pol múdrosti " celého sveta ale aby som príjemne zrelaxovala, zasmiala sa a opustila starosti tohto sveta.

Preto teda čítam. Menej časopisy ale viac knihy. Knihy sú totiž bohatstvo, ktoré sa dedí nielen z pokolenia na pokolenie ale aj z genrácie na generáciu. Avšak na všetky knihy, ktoré som doteraz prečítala a ktoré ešte plánujem prečítať by som si potrebovala prenajať garsónku. A preto sme spolu s mojou známou vymysleli geniálnu vec. Dáme stretnutie viacerých kamošiek s podmienkou priniesť knihu, ktorú by sme určite odporučili každému na počkanie. Takto si knihy vymeníme alebo darujeme a posolstvo sa môže šíriť ďalej.

Bohatstvo ukryté v nich sa častokrát pokúsili zviditeľniť filmári, snažili sa deju vtisnúť svoje videnie a veľakrát im to nevyšlo. Veď poznáte ten "slávny" výrok: "kniha bola oveľa lepšia" alebo "ten film to úplne pokazil. hlavného predstaviteľa som si predstavovala úplne inak..."

Tak vám želám šťastnú ruku pri výbere príbehov, ktoré vás dokonale vtiahnu do deja, v ktorých nájdete poučenie a myšlienky, ktoré sa oplatí šíriť ďalej. Filmy si nechajte až druhé v poradí :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?